Gezilecek Yerler / Balıkesir / Gömeç /Birde Bizim Gözümüzden Bakın Gömeç’e

dav

Ayvalığa gitmeye niyetimiz olduğu bir gün yolda hafif yağmur yağmaya başladı. Yağmur ve sohbet o kadar güzeldik Ayvalık ayrımını kaçırdığımızı Gömeç e girdiğinizde fark ettik. Ayvalığa daha önce gittiğimizden Balıkesir Gömeç te kaldık. Nereler var bakalım diye düşünürken 850 yıllık kavak ağacı olduğunu duyduk ve merak edip gidelim diyerek başladı her şey(:.

Aşağıcuma köyü – Ulubeyler Köyü yolu

Ulubeyler köyü dediler ve bizde levhaları takip etmeye başladık. . Köye doğru giderken bir huzur kapladı içimizi, cik cik öten kuşlar vardı çünkü. Daha iyi duymak için yol kenarında arabayı çektik ve kuş seslerini dinledik bir süre sessiz sakin arabaların geçmediği bir yerdi durduğumuz yer. Şehrin yorgunluğu ve gürültüsünün ne kadar çok olduğunu orada anladık ne yalan söyleyeyim biraz kestirmek bile istedim orada. Bir süre huzuru yaşadıktan sonra köye doğru tekrar yola çıktık. Çok uzak değildi aslında 8km idi köy Gömeç ten ama o güzellik zamanı unutturdu. Köye varmıştık sonunda; levhalar var sizi götürüyor ama belli yerden sonra insanlara sormak istedik  çünkü köyün biraz daha dışında kalıyor kavak ağacı. Bir kaç kişi ile konuşma fırsatı bulduk hava biraz yağmurlu idi ve yağmurda araba ile inmeyin bence uyarılarını aldık. derenin içinde kalıyormuş kavak ağacı. madem kavak ağacını göremedik köylerini gezelim dedik ve yola çıktık. bir süre sonra nereye gittiğimizi anlayamadık. Ağaçlar ve manzaralı bir yol olduğundan izleyeceğiz diye nereye gittiğimizi bile umursamadık. Nereye geldiğimizi bilmiyorduk telefon çekmez insanlar evlerine girmiş. Bir araba kaybolduğumuzu anlamış olacak ki arkamızdan korna çaldı ve nerelere gidebileceğimizi tarif etti ve bizde yola koyulduk. Veeee hiç bilmediğimiz duymadığımız karşılaştığımız anıt  çok cezbedici ve güzeldi zira MUSTAFA KEMAL ATATÜRK anıtı idi.

Mustafa Kemal Atatürk Anıt-


Yazıları dikkatimizi çekti ve iyi ki yolumuzu kaybettik ve iyi ki o yola girdik diyordum içimden.

Mustafa Kemal Atatürk Anıt-

Kuş sesleri, her tarafı cam ağaçları dolu bir yol, ilginç değişik taşlar  göreceksiniz zira granit ocakları doluydu yol aşağı cuma köyüne varmıştık. Granit ocakları sayesinde kalkınmış bir köydü insanları sıcak kanlıydı.

Çamurlu dere

Biraz daha ilerledikten sonra dere geliyor karşımıza, kış ayı ve yağmurlu bir hava olduğu için biraz bulanık. Biz durup fotoğraf çekilmeyi ihmal etmedik akşam üstü karanlığına kalmadan Bergama ya girişimizi yapmak istedik. Bergama girişi Kozak yaylasından ilk olarak karşınıza Zirve Cafe geliyor.

Zirve Cafe -Kahvaltı-Yemek-Piknik

Biraz tereddüt ettik ama araba sayısı biraz fazla olduğunu görüp bizde yemek yiyelim dedik ve girdik. Çalışanları oldukça sıcak kanlı idi.

Zirve Cafe

Bizim aldıklarımız güveçte dana et, pilav ve gözleme. Eti ağızda  dağılıyor ve çok lezzetli açık konuşmak gerekirse gözlemesi ise bir harika bayıldım. 

Yayık köy ayranlarımız burada yapılıyor ve direk bardağa konuluyor

Biz yanında ayran tercih ettik kapıdan girişte yayık ayranı göreceksiniz zaten. Ev yapımı reçel ve turşu gibi şeyleri de alabilirsiniz ve fiyatları gerçekten çok hesaplı. Bahar ve yaz aylarında kahvaltı ve piknik yapabilirsiniz .

Zirve Cafe

Yolculuğunuza burada mola vermenizi tavsiye ederim. Bergama istikametine doğru giderken yol üzerinde alabalık restoranları kır düğün salonları mevcut.Balıkesir gezmelerinde nette yazanlardan çok köy aralarına girip farklı yerler görmek isteyenlere tavsiye ederim, zira Balıkesir’in gezilecek çok yeri var ve hayat kaybolunca güzel. (:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.