GEZİLECEK YERLER / BAYINDIR / İZMİR

Tam bahar aylarında gidilecek yerlerden biriside Bayındır. Bayındır küçük,  ama köyleri fazla diyebiliriz çünkü toplamda 59 tane küçük sevimli köyleri var.

Bayındır Belediyesi


Çiçeğin Hikayesi de  burada başlıyor.
Öyle ki çiçekleri ve gülleri ile meşhur Bayındır. Edindiğimiz bilgiye göre ; Osmanlı döneminde halka ve saraylara gül fidanları yollarlarmış.

Gül Fidanları

Evinizde ki çiçekler %25 ihtimalle Bayındır’dan  gelmektedir. Zira ülkemizdeki çiçeklerin %25 i buradan yayılıyor güzelim ülkemize.


Her yıl düzenli bahar aylarında  Çiçek Festivali yapılıyor. Öyle ki mayıs aylarının başında başlıyor festival. Bu yıl ise 03.05.2019 tarihinde  başlayarak 3 gün sürdü ve 05.05. 2019 tarihinde de bitti.


Zamanınız varsa hem Bayındır’ı hem de köylerini gezin derim ben. Biz düzenli olarak  gidiyoruz Çiçek Festivaline. O kadar da güzel ki mutlaka görmeniz gerekiyor.Evlenecek kızları olanlar varsa; güzelim iğne oyaları , havlular ve bunun gibi bir sürü çeşitli envanter mevcut, evinize minyatür süs eşyaları alabilirsiniz. Hediyelik eşyalar el emeği göz nurudur ve ucuzdur.

El emeği göz nurları

Ayrıca festivalde organik gıdaları bulmakta mümkün.

Yemeklerine gelince, Etli ekmeği tek lokmalıktır burada ve tadı o kadar güzeldir ki yemede yanında yat tarzındadır.

Etli Ekmek – Bayındır

Çevresinde olan Tire ve Ödemiş’te bulunmaz bu etli ekmek sadece Bayındır’a özgün. Düğün yemekleri de o kadar iyidir ki keşkeği kaşıklayınca tabakla birlikte kalkar keşkek, tadı ise muazzam ötesi ki ülkemizin bir çok yerinde yedim .
Çiçek festivali zamanı geceleri konserler oluyor demeyi unutmayalım ki pişmanlık duymayalım.
Mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden biridir Bayındır (:

Bayındır’ın yerlisi ile sohbet ettiğimizde bize “küçük bir yer olduğu için komşuluk çoktur  burada” demişti. Sohbetimiz sırasında o ünlü sözden muhabbet geçti ve başladı anlatmaya:
Bir gün Bayındır’a eski komşularını ziyarete giden bir adam bu sözü ilk söyleyen aslında. Birden bir telefon gelir ve çok acil dönmesi gerekir. Gidenler biraz daha otursun diye ayakkabılarını saklarlar aslında misafirlerinin. Göndermek istemediği için ayakkabılarını saklamış ve  ayakkabılarını dananın yediğini söylemişler adama sırf biraz daha dursunlar diye.
Adam ‘da bu cevap üzerine;
“Bayındır, Bayındır !
İnsanları hayındır, dana pabuç yemez ama bu da bana oyundur”, der ve çaresiz yalınayak yollara çıkmak ister. Sonra adama verirler tabii ki ayakkabılarını . İnsanları gayet sıcak kanlı iyidirler(:
İşte tekerlemesi bu hikayeden türemiş yerleşim yeridir.

İzmir ‘de günü birlik gidebileceğimiz yerler arasında geliyor Bayındır.
Ayrıca buraya tıklayarak Bayındır’ın gizli köyü yazımızı okuyabilirsiniz.

İzmir merkeze 78km olan Bayındır’a bir saatlik araç yolculuğu ile ulaşabilirken, aracınız yok ise İzban’ı kullanarak Torbalı’ya gidip oradan otobüs veya dolmuş ile Bayındır’a ulaşabilirsiniz.

BAYINDIRA GİTMEK İÇİN GOOGLE HARİTALARDAN YARARLANABİLİRSİNİZ;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.