GEZİLECEK YERLER / ÇANDARLI KALESİ / DİKİLİ / İZMİR

İzmir Dikili de gezilecek yerler arasında öne çıkan yerlerden biriside Çandarlı Beldesinde bulunan Çandarlı kalesidir. İzmir e tatile geldiyseniz veya günlük bir gezi için gidecek bir yer arıyorsanız gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim.


Dikili / Çandarlı Kalesi

Tarihi Çandarlı Kalesi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse ;

Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmeyen Çandarlı kalesi Cenovalılar tarafından düşmanlardan korunmak amacı ile yapılmıştır. Çandarlı kalesinin taşları Foça’dan getirilmiş ve kölelere taşıtılmıştır. Kölelere Taş taşıtmalarının nedeni ise taşı taşıyan kölelerin azat edilmesi söylenmiş ve bu şekilde daha hızlı taş getirmelerine sebep olmuştur. Bu taşlar 2. yüzyıl kale yapısından kalmadır.

Pitane olarak bilinen şehrin korunmasında çok faydası olan kale Ünlü Çandarlı Halil Paşa tarafından 13-14 üncü yüzyılda restore edilmiştir ve günümüze kadar en iyi korunan kalelerden biridir . Çandarlı Halil Paşa ‘nın ismini alarak ta şuan Çandarlı olarak değişmiştir. Daha sonra 1500 ve 1814 tarihlerinde de Osmanlı tarafından ve en son olarak ta 2010-2013 tarihleri arasında orijinaline sağdık kalarak İzmir Valiliği ve Çandarlı Belediyesi katkıları ile yenilenmiştir.
Kale güzelliği ve  Duvarlarının görkemli olduğunu fotoğraflarda anlatmaya çalıştık aslında.


Dikili / Çandarlı Kalesi


Kalenin içi tam bir büyüleyici diyebilirim, Cenovalılar zamanında gerçekten kale  yapmışlar ,gidilip görülmesi gereken güzel yerlerden birisidir Çandarlı Kalesi. Kale savunmasında kullanılan zamanın savunma silahlarından olan topları korunmuş halde kale içinde görebilirsiniz. Muazzam manzara için Kulesine mutlaka çıkmanızı tavsiye ederim. Gördüğünüz  manzara gerçekten harika. Çandarlı ayaklarınızın altında  diyebilirim. Çandarlı da  manzara görmek istiyorsanız kalenin içindeki merdivenleri üşenmeden çıkın.

İnanın bana gördüğünüz manzara o merdivenleri çıkmaya değecektir. Akşama kadar o kulenin üzerinde durup , defalarca fotoğraf çekmek , sohbetler etmek ve uzaklara bakıp o büyüleyici deniz manzarasında kaybolmak isteyeceksiniz.

Çandarlı Kalesi girişleri tamamen ücretsizdir ve yazları konserler yapılmaktadır.

Peki tarihi yapısı çok iyi korunmuş ve inanılmaz bir manzaraya sahip olan Çandarlı Kalesi nerede ve nasıl gidilir .

İzmir merkeze yaklaşık 90km olan Çandarlı kalesi Aliağa Merkeze 36 km uzaklıkta bulunmakta . Çanakkale yolu üzerinde Çandarlı tabelasını takip ederek Çandarlı Beldesi Merkezine ulaşabilirsiniz. Çandarlı Kalesi merkeze 150 metre uzaklıkta bulunmaktadır.
Aliağa İzban durağına giderek oradan Aliağa – Çandarlı otobüsleri ile yada minibüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz İzmir’den direk olarak Çandarlı ve Dikili otobüsleri kalkmaktadır.

Çandarlı kalesi nin konumuna aşağıdaki Google Haritaları kullanarak kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.