GEZİLECEK YERLER / DEREKAHVE / TİRE / İZMİR

Bugün nereye gidelim diye düşünürken, İzmir gezilecek yerler arasında olan Tire’ye gitmeye karar verdik. Tire çoğu insan tarafından Yeşil Tire diye bilinir. Her tarafı yeşil olduğu için Tire halkı konuşmalarında Yeşil Tire diye anarlar hep. Tire nostaljik sokakları ile karşılıyor bizi ve gerçekten geçmişe götürüyor sizi.

Köy atmosferi sevenlerin özellikle içi cıvıl cıvıl oluyor. Çiçek ve özellikle güller ile çevrelenmiş o güzel evler de yaşamak isteyeceğiniz aklınızdan mutlaka geçecektir.

Her yerini gezmek istiyorsunuz karış karış Tire’nin. Hıdırellez zamanı şenlikleri ile de öne çıkmaktadır aynı zamanda. Tire’nin nesi meşhur diyecekseniz olursanız eğer Tire köftesi ile meşhurdur.

Tire merkezi es geçip az virajlı yollarını çıkarak dağlar arasında ilerliyoruz. Köylerini geçtikten sonra önümüze Toptepe geliyor.

Güzelim Tire manzarası ile bütün Tire ayaklarınızın altında oluyor gerçekten. Tabii ki isterseniz restoranında oturup bir şeyler içebilirsiniz.

Oradan biraz daha ilerliyoruz yollarında ve bizi geniş alana sahip olan ve Tire gezilecek yerler listesine en baştan eklemiş olduğumuz Derekahve karşılıyor.

 Yel değirmeninden gelen suyu ile kat kat sular akıyor her yerinden DereKahve’nin. Suyun kenarındaki ördekler renk katmış adeta. Ağaçların yeşilliği ve ördeklerin beyazlığı  birbirine girmişçesine büyülüyor bizi.

Suyun kenarında oturabileceğiniz ve piknik misali yanınızda getirdiklerinizi yiyebileceğiniz masa ve oturma yerleri mevcut.

Akan bir suyun içinde olmak kadar güzel bir şeyi yaşıyoruz Derekahve’ de . Kat ve kat akan su ile birlikte kitabınız okumak yapabilecekleriniz arasında tatbiki de.

İçinde bir tane restorandı olan Derekahve her detayı ile ayrı güzel.

Saatini yanlış hatırlamıyorsam iki üç gibi meşhur Tire köftesi yiyelim diye oturduk bu restorana ve kalmadığını, bittiğini söylediler.

Kuşların seslerini dinledik ve çaylarımızı yudumladık. Zira büyük şehrin içinde yaşadığımız için fazla kuş sesi duyamıyoruz diyebilirim. Orda yaşayanlar gerçekten mutlular ve oranın yerlisi ile konuşma fırsatını bulduk. Sizin geldiğiniz yerde çok güzel ama burası daha güzel dediler. Elbette güzel olur orada ki suyun içinde yaşıyorlar. Yalancı cennet misali güzellikte Derekahve ve ben burdayım diye bağırıyorlar resmen.

Kat şeklinde dolaşabileceğiniz ve fotoğraf çekmekten anı yaşayamayacağınız Derekahve’ de çeşmesinden akan su buz gibi soğuk bir o kadar da güzel. Birde içinde üstü mescit altı ayazma olan bir yeri var. Bu özelliğinden dolayıdır Ayazma ya sahip olan Derekahve suyunu yanınızda götürme sebebimiz.

Bilmeyenler için ve ayazma nedir diye soracaklara kısa ve öz bir şekilde Kutsal ve Şifalı su diyebiliriz. Ülkemizde çok fazla sayıda bulunan Ayazmalar için Tire deki en güzel yerlerinden birisi Derekahve’ de bulunmakta. Günümüzde halen şifa arayanların uğrak yerleri arasında bulunan ayazmalar , Derekahve’ de şifa aramaktan ziyade büyüleyici manzarası ile ortaya çıkmakta ve aşırı kalabalık olmamaktadır.

Ayrıca Ayazmanın serin pınar anlamlarından dolayı bir çok yere serin olduğu için Ayazma ismi verilmiştir.

Peki içerisinde ayazma olan ve Tire gezilecek yerler arasında olan Derekahve nerede ve nasıl gidilir.

İzmir gezilecek yerler arasında bulunan Derekahve Tire İzmir merkeze yaklaşık 100 km olan Derekahve , Manisa Merkeze 134km ve Aydın Merkeze 89km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe merkezi yukarısında yer almaktadır.

Dilerseniz Tire gezilecek yerler Derekahve mevkiine aşağıda konumu bulunan Google Haritalar yardımı ile kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.