GEZİLECEK YERLER / ERDEK / GÖLET / BALIKESİR

Yolumuz Erdek’te çok az kişi tarafından bilinen gizli bir güzellik abidesi olan Erdek Gölet.

Tatil denilince özellikle İstanbul’a ve Bursa’ya yakın olmasından dolayı tercih edilen Bandırma ilçesine bağlı olan Erdek gelmektedir. Tarihi bir yarım ada olan Erdek alüvyon ve bataklıklardan önce ada olduğundan dolayı el değmemiş kalan yerlerdendir. Bundan dolayıdır ki İstanbul ve Bursa yakını denize girme yerleri veya tatil yerleri arasında olduğu için bilinmeyen bir çok yeri mevcut.

Köyler arasından ve ormanın sıklaştığı dağ yollarından ilerleyerek varıyoruz Erdek Gölet’e.

Erdek Gölet

Levhaların bizi zar zor ulaştırdığı bir yer olan Erdek Gölet Google haritalar uygulamasında maalesef görünmemektedir. Bu yüzden sizin için aşağıda haritadaki koordinat konumunu işaretledik.

Baştan bildirmek gerekirse Erdek Gölet’te avlanmak ve gölete girmek tehlikeli ve yasaktır.

Yarım Adanın içerisinde bir yarımada şöleni sunuyor bize adeta. Peki Erdek Gölet’i nasıl buldunuz diyecek olursanız, hedefimiz aslında başka bir yerdi.

Erdek Gölet

Yolda ilerlerken sadece ağaçların arasında gördüğümüz mavi sulara burada denizin olmaması gerekirdi diyerek başladı her şey. En yakın aşağıya inen toprak yola hadi kaybolalım diyerek saptık. Çok fazla gitmeden su kenarına varmıştık bile.

İlk uygun gölgeliğe arabayı yanaştırıp durduk derken araba boşalmıştı bile o güzellik karşısında. Dağların ve ormanlığın içerisindeki o güzelim görüntü bizi bizden aldı resmen.

Erdek Gölet

Mavinin ve yeşilin muhteşem birleşimi adeta burada başlamış gibi sessizliği tek bozan şeyler güzelim kuşlar idi.

Çok az kişi tarafından bilinen Erdek Gölet’te ilerlerken ilk karşılaştığımız kişi balık tutuyordu. Aracını göletin içine kadar neredeyse koymuş tüpünü tavasını ve oltaları ile ekmeğini alıp gelmiş amcacım.

Erdek Gölet

Ufak bir sohbete koyulduk ve kimse bilmez buraları köylüleri bilir bir tek , buralarını da kirletmesinler diye kimseciklere söylemeyiz evladım dedi bize. O kadar büyük olan ve ucu gözükmeyen Gölet’i göstererek burası binlerce kişiyi alır ve kimsede birbirini görmez dememiz bile yetmedi ki on binleri gelir buraya merak etme dedi bize. Balık avlamasını izlerken çok hoşnut olduğumuz küçük balıkları geri salması bize gerçekten köylülerimizin doğayı ne kadar sevdiği ve koruduğunu hatırlattı.

Erdek Gölet

Biraz daha ilerlerken karşımıza karavanı ile gelmiş bir aile denk geldi. Pikniklerini yapıp güzel bir istirahat halinde idiler. Mangal ve piknik yeri olarak muazzam bir yer olan Erdek Gölet. Erdek’te gezilecek yerler arasında bir yer gerçekten. Kalabalıktan uzakta bir yer arıyorsanız eğer Erdek’te , Erdek Gölet gideceğiniz adrestir. Erdek gölette kamp yapabileceğiniz bir çok yer mevcut. Yaz aylarında köylerimizin tarlalarına sulama için güzel bir sistem yapmışlar burada.

Erdek Gölet

Güzelim ağaçların arasında bir hamak ve yanında eşi ve çocuğu ile bir aile görüyoruz Erdek Gölet kenarında. Yüzlerindeki o mutluluk görülmesi değer. İşte şehrin yoruculuğunu atacağınız yer burası diyorlar bize.

Ufak bir bölgesi sazlık olan Erdek gölet tamamı ağaçlar ile donatılmış resmen.

Erdek Gölet

Fotoğraf makinalarınızın ve telefonlarınızın şarjı mutlaka olsun. Telefonların çektiği bu yerde tüm gününüzü geçirerek gerçek bir tatil yapabilirsiniz adeta. Sevdiğiniz kişiler ile yalnız vakit geçirmek isterseniz doğru yerdesiniz. Fakat yanınıza her şeyinizi alıp gelin lakin yolda ve burada bir şey bulamazsınız. Bahar ve yaz ayları gelmek için en uygun dönem Erdek Gölet’e. Lakin kış ayları yağmur ve soğuk sizi çok rahatsız edebilir. Kış aylarında Soğuk ve yağmurlu olan Erdek’te Gölet yolu zarar görmeyecek şekilde iyi yapıldığından dolayı gelmeniz tabi ki de mümkün.

Peki Tatil yapılacak yerler arasında olan Erdek’te gezilecek yerler arasında ve piknik mangal yapılacak yerlerden olan , sakin, sessiz doğa harikası Erdek Gölet’e nasıl gidilir , nerededir.

Erdek gezilecek yerler arasında bulunan Erdek Gölet , Kapıdağ Yarımadası’ndaki düzler bölgesinden içeriye yukarı yapıcı köyü istikametine gider iken Ballı pınar istikametine dönerek ulaşabilirsiniz. Gölet levhaları size görünse de üzerine çizilmiş olan ok yönünü takip edin.

Erdek Gölet

Yaklaşık Erdek merkeze 18km olan Erdek Gölet sizi kendinizden alacaktır.

Dilerseniz ki kesinlikle tavsiye ederiz aşağıda bulunan Google Haritalar uygulamasında işaretlediğimiz koordinat aracılığı ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.