GEZİLECEK YERLER / ERDEK / KİRAZLI MANASTIRI / BALIKESİR

Marmara bölgesi tatil yapılacak yerler , gezilecek yerler deyince başta İstanbul ve Bursa’ya yakın olması nedeniyle akla gelen ilk yer olan Erdek’ten farklı yerler keşfetmek için hadi kaybolalım diyerek yola girdik. Girdiğimiz yolda hiç bir tabela olmamasından nereye gittiğimizi bilmeden dağ yollarında başladık yolculuğumuza.

Bir kaç köy geçtikten sonra karşımıza farklı yol ayrımları çıkmaya başladı. Kirazlı manastırı tabelasını gördük ve seçimimizi yaptık. Ormanla bütünleşmiş yollarda ilerlemeye başladık ve sonunda kirazlı manastırına vardık.

Didumus dağı olarak bilinen manastır, araştırmalarımıza göre 1800’lü yıllarda doksan dokuz odası olan bir manastırdır. 1923 yılında Cumhuriyet ilanı ile başlayarak 1924 yılında tamamen terk edilmiştir. Rumlar zamanında yaşadığı yer imiş, şu an sadece manastırın duvar kalıntıları kalmış. İçinde bulunan çınar ağacı çok güzel ve aşağısından bir dere geçiyor. Oranın yerlisinden öğrendiğimize göre çınar ağacı 400 yada 500 yıllık dedi. O ağacın arkasında geçen suyun sesi ile insana huzur veriyor.

Tümleşik yapısı bozulmuş olan Kirazlı Manastırı kalıntıları sayesinde nasıl bir yapı olduğunu belli etmektedir. Lakin bu kadar kısa bir süre de Kirazlı Manastırı’nın bu denli yıpranmış olmasına anlam veremedik.

Kirazlı Manastırı etrafında akan serin ve tatlı su sayesinde her yer yemyeşil ve ağaçlar ile çevrilidir. Bu sebepten ki Erdek’te mangal yada piknik yapılacak yerler arasında mutlaka Kirazlı Manastırı bölgesi yer alıyor.

Su ve kuş sesleri ile çınar ağaçlarının gölgesinde piknik keyfine doyum olmaz. Tabi piknik için gelen araçların hepsi Balıkesir plaka idi. Hatta birinin yanından geçerken ki sanırım misafirleri vardı “işte burası size bahsettiğimiz bizim gizli yerimiz.” sözü bize neden aşırı kalabalık olmadığı hakkında bir fikir verdi.

Bilmeniz gereklidir ki maalesef Kirazlı Manastırına ve bölgesine Çöp arabası yolların durumundan dolayı gidememektedir. Bu yüzden lütfen çöplerinizi yanınızda götürünüz. Doğamızı ve tarihimizi koruyalım.

Kirazlı Manastırı’na dağcılık kulüpleri tarafından yürüyüş ve gezi turları düzenlenmektedir. Ayrıca Kirazlı manastırı etrafında akan güzel su ve çınar ağaçlarının gölgesi altında kamp yaparak doğada yaşam tadını yaşayabilirsiniz.

Manastır’a giden yol biraz virajlı ve belli yerden sonra toprak yola dönüyor bazı yerlerinden daralıyor. Dikkat etmenizi öneririz , ama gittiğiniz yol o kadar güzel ki ağaçların resmen karşılıklı olarak yolun üzerini süslediğini ve o yüzden gölge yaptığına şahit olduk.

Yol üzerinde giderken çok fazla çeşme var birinde durup elimizi yüzümüzü yıkadık buz gibi suyu vardı. Dönmek için acele etmeyeceğiniz Erdek gezilecek ve piknik yapılacak yerler listemize eklediğimiz kirazlı manastırı ve çevresi mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Ve şunu da belirtmek gerekli ki, ballı pınar köyünden gelen yol maalesef kış aylarında meydana gelen aşırı yağmur ve fırtınadan ötürü kapalı durumda.

Bu sebeple düzler ayrımından gelmeniz daha isabetli olur. Yoksa güzelim çınar ağaçları ve yeşillikler ile donatılmış yanından Ormanlı şelalesine doğru akan suların manzarası ile bir yürüyüş yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Marmara bölgesi tatil yerleri arasında baş sıralarında bulunan Erdek gezilecek yerler ve piknik yapılacak yerleri içinde tarihi mirası ile size eşlik eden kirazlı manastıri nerede ve nasıl gidilir diyenler için:


Düzler köyünden girilen yukarı yapıcı köyü istikameti ile aşağıda bulunan Google haritalar ile rahat bir ulaşım sağlayabilir yol üzerindeki kirazlı manastırı levhaları ile tereddüt etmeden istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.