GEZİLECEK YERLER / ERDEK / ORMANLI ŞELALESİ / BALIKESİR

Marmara bölgesin tatil yapılacak yerler listesinin başlarında bulunan ve İstanbul , Bursa başta olmak üzere yakınlığı ile tercih edilen Erdek bölgesinde gezilecek yerler arasında kolayca bulunmayan bazı yerler daha var doğa harikası diyebileceğim.

Ormanlı Şelalesi

Belkıs köyünde bulunan virajlı ve bandırma  manzaralı yollarında ilerliyoruz Düzler ‘den ayrıldıktan sonra. Köy bittikten sonra dağ Yolları başlıyor topraktan, viraj ve bazı yerlerinde iki arabanın yanyana geçemeyeceği.

Ormanlı Şelalesi

Heyelandan dolayı çökmeler olmuş kışın ve bunca zorluğa rağmen değiyor yolculuğa. Ağaçlarla resmen süslenmiş olan güzelim yolumuzda keçilerin otlamalarını izleyebilirsiniz. Gerçekten büyüleyici olan yolculuğumuzda öncelikle Kirazlı  manastırına çıkarıyor bizim girdiğimiz yol. Kirazlı manastırına yapmış olduğumuz gezimizin yazısını okuyabilirsiniz. Kirazlı manastırından hemen hemen 20 dakikalık yol yürüyüşünüz olacak ve yol yürüyüşü zorlu olmayan gayet keyifli bir yol olduğundan rahatlıkla yürüyüş yapabilirsiniz.

Ormanlı Şelalesi

Çınar ağaçlarının hakim olduğu bu yolda güzel ve değişik çiçeklerle karşılaşacaksınız. Ağaçlarla çevrelenmiş ve devrilmiş ağaçlarla ki bazı ağaç köklerinin nereden ve nasıl geldiğini sorgulayacaksınız.

Ormanlı Şelalesi

Genellikle su yolu size eşlik ediyor ki sesini sürekli duyacaksınız, her attığınız adımda akıp gelen şelale ye bir adım daha yaklaştığınızı hissedeceksiniz.

Ormanlı Şelalesi

Sevdiklerinizle ve aileniz ile keyifle yapabileceğiniz bu yürüyüşe aktiviteler yapılarak giden gruplar mevcut. Tüm stresinizi alıp götürecek olan bu yürüyüşte şelaleye varacağınızdan ötürü fark etmeden adımlarınızın hızlandığını göreceksiniz.

Ormanlı Şelalesi

Ballıpınar köyü yolu olan yürüyüş yolunuz kış aylarındaki aşırı yağış ve fırtınalardan dolayı maalesef hasar görmüş.

Ormanlı Şelalesi

Eğer arabanız ile gelmek isterseniz yarım adayı kıyı şeridinden geçip Ballıpınar köyüne ulaşıp öyle gelmeniz gerekmektedir.

Güzelim çeşme dibinden patika yolla aşağı iniyorsunuz. Aman dikkat biraz kayıyor toprak ancak tutunacak tahtadan yerleri var.

Ormanlı Şelalesi

Tutunarak inebileceğiniz patika yolu çıkarken çok rahat bu yüzden tereddüt etmenize gerek yok. Aşağıda inanın bana gördüğünüz şelale sizi sizden alacak ve oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Zira biz ayrılmak istemedik ve buz gibi suyun içinde ayaklarımızı dinlendirdik.

Ormanlı Şelalesi

Ormanlı şelalesinde dağcılarla 5 – 6 kez geldiğini söyleyen bir adama denk geldik ve normalde şelalenin bir iki metre derinliği olduğunu, yazın içinde yüzüldüğünü ve 2018 yılı kışında sele uğradığı için alüvyonlar la dolarak 30 ila 40cm derinliği olduğunu anlattı. Maalesef bir kaç yıl bacaklarınızda kalacak suyu, ancak akan şelalenin altına girip buz gibi suyun içinde ıslanabilirsiniz.

Ormanlı Şelalesi

Bir kaç yıl içinde suyun gücü ile tekrardan derinleşmesi beklenmektedir.

Yaz sıcağını kıran serinliği ile ve güzelim manzarası ile sizi feraha ulaştıracak olan Ormanlı Şelalesi Erdek te görülmesi ve gidilmesi gereken yerlerden birisi. Yıllarca Erdek’e tatil için gelen insanların çoğu buraları bilmemektedir.

Ormanlı Şelalesi

Erdek’te çadır ve kamp kurmak için muhteşem olan Ormanlı Şelalesi etrafında piknik için gelen ve çok az sayıda olan insanları görebilirsiniz.

Sabah saatlerinde gelip gün batımına kadar , sıkılmadan ve usanmadan keyif alabileceğiniz Ormanlı Şelalesinde serinlemek ve su ihtiyaçlarınız için çeşmesinden çekinmeden su içebilirsiniz.

Ormanlı Şelalesine yakın olan diğer gezilecek yerler arasında:

Tarihin kalıntıları arasında bulunan ve sizi kendinizle baş başa bırakan Kirazlı Manastırı

Kimsenin bilmediği ve yarım ada içerisinde bulunan yarım ada manzarası ile su kenarında huzura kavuşabileceğiniz Erdek Göleti

Kamp yapmak için mükemmel olan ve deniz keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz Erdek Kamplar Bölgesi

Uygun fiyatta konaklayabileceğiniz ve plaja 20m mesafede bulunan Otel ve pansiyonlarında bulunduğu , alışveriş keyfi ile gezip gün batımını izleyebileceğiniz sahil yolu bulunan Erdek Merkezi

bulunmaktadır. Dilerseniz resimlere tıklayarak Erdek ve çevresinde gezilecek yerler olan gezi rehberi yazılarımızı okuyarak nasıl gideceğinizi ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Marmara Bölgesinin özellikle İstanbul ve Bursa başta olmak üzere yakın ve ekonomik olması nedeni ile tatil yerleri arasında tercih edilen Erdek içerisinde gezilecek yerler arasında olan Ormanlı Şelalesi nerede ve nasıl gidilir.

Bandırmaya 29 km ve Erdek’ ten 29  km uzaklıkta bulunan
Ormanlı Şelalesine dilerseniz aşağıdan Google Haritaları kullanarak rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.