GEZİLECEK YERLER / IASOS / KIYIKIŞLACIK / BODRUM / MUĞLA

dav

Tatil ve gezmek istiyorum dendiği zaman akla gelen başta yerlerden birisi olan Muğla’yı geziyoruz. Muğla’ya bağlı olan ve Muğla’da tatil yapılacak yerler yada gezilecek yerler arasında en çok dile gelen yerlerden birisi olan Bodrum ilçesinin çok az kişi tarafından bilinen Kıyıkışlacık Köyüne rotamız bugün. Tarihte Antik Iasos Kenti olarak bilenen ve Bodrum Milas’ a bağlı Kıyıkışlacık Köyü ilk insan yerleşimi olduğu antik dönemde bir ada idi. Zaman ile alüvyonların yığılması ile yavaşça bir yarım adaya dönüşmüştür. Yerli halkı halen bahsederken bulundukları yeri konuşmaları sırasında ada diye nitelendiriyorlar. Antik kent Iasos’ a giderken İki tarafı dağlık olup çok büyük ve güzel çam ağaçları size eşlik edecektir.

Antik Kent Iasos / Kıyıkışlacık Köyü / Muğla

Güzelim çam ağaçları ve zeytin ağaçları arasında hafif virajlı yollarda çok güzel bir ormanın içerisinde ilerliyorsunuz. Önce dağ tepesine doğru ilerleyerek Çam ağaçları eşliğinde yolun tadını çıkartırken , aşağıya doru inmeye başladığınız anda size mavi güzel bir manzarada eşlik etmeye başlayacaktır. Çok yoğun bir gezi programı ortasında olup yorgunluk belirtileri başladığı bu seyahat öncesi , Kıyıkışlacık köyü yolu bizim yorgunluğumuzu almaya başlamıştı bile. Genelde tek bir yol olmasından ötürü tereddüt etmediğimiz Antik Kent Iasos yolculuğu yine de tabelaları ile size yol göstermeye devam ediyor.

Antik Kent Iasos / Kıyıkışlacık Köyü / Muğla

Milas tan sonra yaklaşık yarım saat süren bir yolculuğa ilk molamızı Kıyıkışlacık Köyü girişinde veriyoruz. Yeni yapılan yazlık site karşısında olan, Köyün pazar yerinde ,ilk olarak deniz kenarına atıyoruz kendimizi. Ayrıca burada Antik Iasos Balık Pazarı bulunan ve girişte kalan koy ilk başta bize kimsenin kullanmadığı bir koy izlenimi verdi.

Geliş yolu üzerinde koya bağlı sazlıklardan gelen yosunlar maalesef koyun kıyısına vurmuşlar. Fakat manzara gerçekten güzel. Koyun insan kullanımı olmadığı için olsa gerek ki inanılmaz derecede balık barındırmakta. Su üzerinde zıplayan balıkları görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

Ufak bir süre burada vakit geçirdikten sonra Kıyıkışlacık Köyü merkezi olan marina girişine geçiyoruz. Hemen girişte Tarihi Antik Kent olan Iasos girişi bulunmaktadır. Giriş ücreti olmayan Iasos Dağ zirvesine doğru uzanan bir yerleşik yapıya sahip.

Antik Kent Iasos / Kıyıkışlacık Köyü / Muğla

Gezecekler için ufak bir yürüyüş gerektirmesine rağmen araç ile aracınıza göre beli bir yere kadar çıkabilirsiniz. Kıyıkışlacık Köyü merkezinde bulunan koyda balıkçı teknelerini görebilirsiniz. Çoğunluğu balıkçılara ait olmasına karşın yazlıkçılarında tekneleri ve yatları bu koy da demirlemiş durumda.

Sıra halinde kafe ve yemek dükkanları bulunan Kıyıkışlacık Köyü halkı gerçekten çok sıcak kanlı. Koyun diğer ucunda ise Iasos antik kenti altında piknik yapabileceğiniz yerler bulunurken , pikniğinizi yaparken ayrıca balık tutabilirsiniz.

İnanılmaz bir balık sayısına sahip olan merkez koyu ilerisinde denizin içerinde bulunan antik kalıntıyı görüp hayranlık geçirebilirsiniz. Denize girmek için yarımada uçlarına doğru ilerlemenizi tavsiye ederiz.

Antik Kent Iasos / Kıyıkışlacık Köyü / Muğla

10 dan fazla plaj yeri olan ve her biri ayrı ayrı bir koy olan bu yerlerde çok kalabalık olmadığı için rahat bir şekilde yüzebilirsiniz. Yol üzerinde gerçekten sahip olmak isteyeceğiniz ve inanılmaz manzarası olan yazlık sitelerini göreceksiniz. Çok fazla kişinin bilmemesinden kaynaklı olduğunu düşündüğümüz Kıyıkışlacık Köyü ve sahilleri gerçekten temiz ve orman yapısı el değmemiş diyebiliriz.

Antik Kent Iasos / Kıyıkışlacık Köyü / Muğla

Ayrıca Sahil yolu üzerinde piknik yapabileceğiniz yüzlerce yer size çam ağaçları gölgesinde sunulmuş gibi. Yarımada sonları ise genelde kamp yapmaya çok elverişli. Kısaca değinmek gerekirse Kıyıkışlacık köyü size gerçek huzuru yaşatacak yerler arasında üst sırada bulunmakta ve gitmeniz görmeniz gereken yerlerden birisidir.

Peki eşsiz güzelliği ve Antik Kent Iasos a ev sahipliği yapan gizli cennet Kıyıkışlacık köyü nerede ve nasıl gidilir diye soracak olursanız,

Didim Merkezden ayrılarak 28 km uzaklıkta olan Kıyıkışlacık köyü araç ile Didim Merkezden yaklaşık yarım saat sürmekte olup,

İzmir Merkeze 250km uzaklıkta olmasına rağmen sahil şeridi dolaşarak 186 km uzaklıkta ,

Bodrum Merkeze 59km ve Muğla Merkeze 103 km uzakta bulunmaktadır.

Dilerseniz Google haritaları kullanarak daha rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.