GEZİLECEK YERLER / İSA BEY CAMİİ / SELÇUK / İZMİR

İzmir gezilecek yerler denildiği zaman , özellikle tarihi dokusuyla öne çıkan Selçuk gezilecek yerler arasında bulunan İsa Bey Camii ne gidiyoruz.

İsa Bey Camii

İzmir tarihin ve doğanın sarmalamış olduğu , çevresinde hem tatil yapabileceğiniz , hem gezebileceğiniz hem de tarihin içine girebileceğiniz şehirler arasında. Selçuk genellikle İzmir de tarihi yerler görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan bir yer.

Mimar Ali eserleri arasında bulunan İsa Bey Camii 1375 yılında Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmıştır.

İsa Bey Camii yapımı sırasında Efes Artemis Tapınağından getirilen mimari eserler ve özellikle sütunlar kullanılmıştır. Ayasulug şatosunun yanında bulunan İsa Bey Camii nin altında hediyelik eşyalar satan bir dükkan ve karşısında yemek yiyebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır.

İsa Bey Camii

Etrafında uygun ve ucuz tatil yapmak için otel ve pansiyonların bulunduğu bölgede ,girişinde bizi büyük bir bahçenin beklediği İsa Bey Camii avlusunda tarihi eserler ve sütunlar avlu içerisindeki bahçe etrafına dizilmiş.

İsa Bey Camii

Yabancı turistlerin yoğunlukta olduğu tarihi camii de , eserler ve duvarlar üzerindeki eski yazıları görebilirsiniz.

Minaresi tadilat aşamasında olup çıkılması tehlikeli ve yasaktır.

Bahçe içi tarihi taşlar ile bezenmiş ve güzelliği göz kamaştırıcıdır.

İsa Bey Camii. Artemis tapınağından Selçuk Kalesi ile birlikte bize görsel bir ziyafet sunar.

İsa Bey Camii ibadet yerlerini girip görmeniz ve fotoğraf çekmeniz mümkündür.

Giriş sırasında özellikle bayanların kıyafet kurallarına uymasını rica eden yazıların olduğu yerde , yazma ve elbiseler kullanılması için bulunmaktadır.

İsa Bey Camii

Camii içerisine girdiğimizde insanın içerisi bir huzurla doluyor gerçekten.

İsa Bey Camii

Artemis tapınağından getirilen sütunlar ibadet alanının temelini oluşturmaktadır.

İsa Bey Camii

Görevlileri çok cana yakın olan İsa Bey Camii içerisinde ücretsiz olarak Kuran-ı Kerim ve anlamlarını yazan çeşitli kitaplar verilmektedir.

İsa Bey Camii

Not olarak Müslüman olmayanların faydalanması için , Müslümanların almamasını rica eden bir yazı bulunmaktadır. Gerçekten çok iyi düşünülmüş.

İzmir’de gezilecek yerler arasında olan İsa Bey Camii , Selçuk gezilmesi gereken yerler listeniz arasında mutlaka yer almalıdır.

Selçuk’ta gezilecek yerler ve görülecek yerler arıyorsanız eğer sitemizde bulunan Artemis Tapınağı gezisi , Yedi Uyuyanlar gezisi , Şirince Köyü gezisi ve Meryem Ana Evi Gezisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

İzmir Selçuk’ta gezilecek yerler arasından olan İsa Bey Camii nerede nasıl gidilir diye soruyorsanız eğer:

İzmir istikametinden Selçuk ‘ a girdiğinizdeki ilk Efes tabelasından sağa döndünüz anda 50 metre ileride İsa Bey Camii tabelası sağ tarafınızda kalacak olup tabelayı izleyerek varabilirsiniz. Yada Efes tabelasına gelmeden önceki son sokaktan girerseniz 300metre ileride sağınızda kalacaktır , fakat bu yol çok dik bir yokuşa sahiptir.

Selçuk ta gezilecek yerler arasında bulunan İsa Bey Camii İzmir Merkeze 80km olup , Manisa Merkeze 118 km , Aydın Merkeze 71 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Dilerseniz aşağıda bulunan Google Haritalar uygulaması ile daha kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.