GEZİLECEK YERLER / İZMİR / KARAGÖL

Bir pazar gününü gölün yanında ve serin serin  piknik yaparak geçirmek istemezmisiniz?
Kamp yapılacak yerler arasında bulunan ve mesire alanı ile piknik yapmak için uygun olan Karagöl ; bol oksijen, huzur ve tüm iş yorgunluğunun stresini atmak isteyenler için ideal bir yer.

Karagöl

Kavuran sıcaklarda deniz yerine pikniği tercih edersiniz eğer üşenmeden o kıvrımlı güzel ormanların içinden geçerek Karagöl ‘ e mutlaka gidin. Eskiden topraklı ve tehlikeli olan Karagöl yolu kıvrımlı olsa da belediye tarafından asfaltlamış ve düzgün bir yol haline getirilmiştir.

Karagöl

Zira araba gürültüsü dolu bir şehrin göbeğinde yaşıyorsanız. Tam gidilip bir pazar gününüzü ormanda bol oksijenle ve serin havası ile haftanın sonunu kapatabilirsiniz. Karagöl’e giden yol üzerinde yüzlerce piknik yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Karagöl yolunun biraz uzak olması ve giriş ücretinden dolayı çoğu kişi buralarda piknik yapmaktadır. Dilerseniz sizde çocukların rahatça oynayabileceği ve ağaç gölgelerinin bol olduğu bu yerlerde Karagöl’e gitmek yerine pikniğinizi yaparak mangalınızı yakabilirsiniz.

Karagöl

Şişe sularının bu kadar kolay ulaşılamadığı eski dönemlerde İzmirliler tüm bidon ve şişelerini alıp Karagöl yolunun bulunduğu yamanlar dağından içmek için sularını doldururlardı . Yol üzerinde onlarca çeşmenin bulunması sayesinde çoğu kişi bu sulardan faydalanmıştır. Fakat günümüzde aktif olan çeşme sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Yamanlar dağı suyunun dışarıdan satın aldığınız sulardan daha lezzetli ve sağlıklı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden eğer Karagöl tarafına gidiyor iseniz yanınıza mutlaka boş bidon almanızı tavsiye ederim. Eeğer sabah erken saatlerde çıkıyor iseniz güzelim çeşmelerin olduğu yerlerin ağaç altı ve düzlük bir alanda olması , ayrı ayrı yedi sekiz ailenin aynı anda piknik yapabilmesinden dolayı pikniklerinizi burada, şırıl şırıl akan suyun yanında yapabilirsiniz.

Karagöl’e giden yolun bulunduğu yamanlar dağının oksijeninin bol olması ve sessiz bir yer olmasından dolayı zamanında verem hastalarının tedavi edilmesi için buraya hastane yapılmıştır. Karagöl yolu üzerinde bol oksijen ve yazları serin olmasından dolayı dağ evleri yapılmaktadır. böylece yazın sıcağında bunalan insanlar yaz sıcağında buradaki dağ evlerinde yaşamaktadır.

Karagöl

Dilerseniz yol üzerinde köy ürünlerinden alabilirsiniz. Yaklaşık 45 dakikanın sonunda gölün sularını görüp kendimizi Karagöl’de buluyoruz. Karagöl ile ilgili iki adet öne çıkmış efsane bulunmaktadır.

Karagöl

Bunlardan ilki; milattan önce 600 yıllarda yaşadığı tahmin edilen Sipylos dağının kralı olan TANTALOS mitolojiye göre ; Tanrı Zeus ile ölümlü Pluton’un oğludur. Tanrıların sofrasına oturan tek insan olan Tantolos çok zengin fakat ölümlüdür. bundan dolayı Tantolos ölümsüz olmak istemektedir. Tantolos bir gün yaptırdığı kalenin bitmesi şerefine vereceği yemeğe tanrıları davet etmiştir. Tanrıları aşağılamak için oğlu Pelops ‘u kurban edip pişirip Tanrılara ikram etmiştir. işlediği bu suçtan dolayı Tanrıların gazabı büyük olmuştur. Tantolos sonsuza kadar Sipylos dağının bir yarığından atılarak Hades’e gönderilir. Bu yarık daha sonra göl haline gelerek Tantolos gölü olarak isimlendirilir. Yamanlar dağında bulunan bu gölün ismi Karagöl’dür. Bir diğer efsanesine göre ise; Karagöl’ün olduğu bu yer önceleri bir köydür. Hz. Hızır dilenci kılığında köye gelir ve yardım ister. bir kadının dışında hiç kimse yardım etmez. Bunun üzerine Hz. Hızır ona yardım eden kadın ile birlikte köyü terk edip köyden ayrılır. Bir gün sonra köy birden çöker ve su altında kalır. Köyde yaşayan insanlar ise balığa dönüşür. Köyün battığı yerde oluşan Göl’e suyun renginin siyah olmasından dolayı civar köydekiler Karagöl diye hitap etmeye başlamıştır. Buradaki kara kelimesi aslında lanetli bir göl olduğunu betimlemek için kullanılır.

Karagöl

Karagöl girişinde 2019 yılı itibari ile güncel fiyatı otomobil için 25 ₺ olan ücreti ödedikten sonra içeri giriyoruz. Girişinden itibaren göl kenarı boyunca geniş bir park alanı olduğu için dilendirdiğiniz yere aracınızı bırakabilirsiniz.

Karagöl

Yeşil ve mavinin bir arada olduğu Karagöl’de göl kenarında ve içinde sizinle birlikte piknik yapmayı bekleyen ördekler bulunmaktadır.

Karagöl

Karagöl içinde bulunan suya girilmesi tehlikeli olmasına rağmen içinde yüzen ve avlanması yasak olan balıklar bulunmaktadır . Ağaçların göl etrafında adeta bizim için gölge oluşturduğu bu muhteşem yerde kuşların sesi ve sıcak havalarda ki serinliği ile bize kucak açıyor.

Gün boyu vakit geçirebileceğiniz kahvaltı yapıp mangalınızı yakarak çocuklarınız ile eğlenebileceğiniz Karagöl’de çeşme ve tuvaletler bulunmaktadır. Ayrıca çocuklarınız için küçük bit park ve oyun alanı bulunmaktadır.

İzmir’de mangal yapabilecek yerler arasında baş sıralarda bulunan Karagöl sessizliği ve bol oksijeni sayesinde ayrıca kamp yapabilecek yerler arasında bulunmakta .

Karagöl

İçerisinde market ve restoranın mevcut olduğu Karagöl çadırların ve karavanların konaklayabileceği en uygun yerlerden birisi göl kenarından yürüyüş yapıp fotoğraf çekmek için can atacağınız Karagöl’e bisiklet ile de gelmek mümkün.

Karagöl

Bisiklet turlarının genelde Karagöl yolu istikametinde düzenlenmesine rağmen bisikletle ücret istenmesinden dolayı bisikletçilerin Karagöl içine uğramadan yollarının devam etmesi maalesef acı bir durum. İzmir’de günü birlik mola vermek istediğiniz bir yer olan Karagöl’e Manisa Menemen ve Karşıyaka’dan gidebileceğiniz üç farklı yol mevcuttur.

Karagöl yolu

Manisa ve menemen yolları toprak ,bozuk ve tehlikeli olduğundan dolayı tamamı belediye tarafından asfaltlanmış olan Karşıyaka tarafından gitmenizi tavsiye ederiz. Küçük restoranından bir şeyler alıp yada yiyip o manzaranın tadını çıkartın yada evden getirdiklerinizi masaların üstüne koyup yiyebilirsiniz.

Karagöl

Genellikle mangal yakıyorlar bilginize olsun. ;Restoranı çoğu yere göre biraz pahalı olduğundan dolayı alacaklarınızı gelmeden önce marketlerden temin ederseniz daha makul olur. Çadırınız varsa kuracak farklı yer arıyorsanız tamda Karagöl’e gidip kamp hayatınıza bir süre  orda yapabilirsiniz.

Cumartesi sabahtan gelip pazar akşamına kadar çadır keyfi sürdürebilirsiniz. Yemeklerimizi yedikten sonra biz tura çıktık ve gölün etrafını turladık. Gerçekten serin yerde Ağaçların altında o suyun kenarında gezmek insanda dert tasa bırakmıyor.

Karagöl

O anda her şeyi unutup doğaya dalıyorsunuz. Göl o kadar büyük değil ama suyu sevenler doğa ile içiçe olmak isteyenler için birebir yer. 

Karagöl

İzmir’de piknik ve kamp yapabilecek yerler arasında bulunan Karagöl nerede ve nasıl gidilir diyecek olursanız eğer;

İzmir çevre yolu üzerinden Örnekköy ayrımından ayrılarak yolu devam ettiğinizde tabelaların rehberliği ile Karagöl’e 24 km ve yaklaşık olarak 40 dakika süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıda bulunan GOOGLE HARİTALAR sayesinde Karagöl’e rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.