GEZİLECEK YERLER / KEMERALTI / KONAK / İZMİR

İzmir Konak’ta bulanan Kemeraltı çarşısı bir nevi alışverişin merkezi. İzmirlilerin alışveriş yapacağı zaman gittiği yerdir Kemeraltı genelde. Burada aradığınız her şeyi ama her şeyi bulabilirsiniz. Üstelik çok uygun fiyatlarla.

Kemeraltı çarşı


Gümüşçüler, ev eşyaları, birbirinden güzel kıyafetler, İzmirliler genellikle nişan , kına ,düğün ve sünnet alışverişini Kemeraltı’ndan yapmakta. Sırf gezmek için bile gidebilirsiniz. Canları sıkıldı mı gezmeye giderler İzmirliler Kemeraltı çarşısına(: .

Kemeraltı çarşı

Esnafları sıcak kanlıdır Kemeraltı’nda. İçinde Kızlarağası hanınıda bulunduruyor, zira Kemeraltına gittiğinizde mutlaka Kızlarağası hanına gidin. Kahve yapan yerler var gittiğinizde göreceksiniz zaten, dükkan çalışanlarının hepsi sizi davet edecektir. Kemeraltı’nın içinde Kahveciler sokağına mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Bilakis kahveden sonra falınıza mutlaka baktırın. Ne demişler fala inanma , falsızda kalma. Birbirinden güzel gümüş ve takıcı dükkanları bulunduruyor içinde, gezip hayran kalacağınıza eminim.

Kemeraltı çarşısında 16-17 inci yüzyıldan kalma tarihi yapıtları görmek mümkün ; hanları, şadırvanları, camileri ve çeşmeleri gibi güzel yapıtları bulunduruyor içerisinde. Kemeraltı çarşısı aslında tarihsel bir yere sahip olmasına rağmen bir çok tarihi öğe restorasyon altında kaldığından gün yüzünde değil .

Kemeraltı çarşısı

Fakat tarihi ambiyansa özellikle Camilerde rastlayabilirsiniz. Hisarönü camii en çok bilinenlerinden ki Kemeraltı çarşısında dolaşırken şunu fark edeceksiniz ki bir çok dükkanın ismi Hisarönü diye başlıyor.

Kemeraltı çarşı

Tarihi güzelliklerini içinde barındıran Kemeraltı çarşısı inanın alışverişleriniz için en uygun yerdir. Türkiye’nin bir çok köşesinden buraya gelip aldıkları ürünleri kendi şehirlerinde ve çok çok daha fazla fiyata sattıklarını bilmenizi isteriz. Buzdolaplarınızda ki magnet ve belki de şuanda bu yazıyı okurken elinizde bulunan o bardağın tatilinizdeki bir anı olduğunu düşünebilirsiniz . 🙂

Kemeraltı çarşı

aslında tarihin içinde alışveriş yapıp hem e16-17 yüzyıldan kalma yerleri görmüş oluyorsunuz. Buram buram tarih kokuyor. baharatçılar sokağında mis gibi baharat koktuğu gibi.

dig


İzmir in havasına ve kızlarına güven olmaz atasözü vardır İzmirlilerin. Hava günlük güneşlik iken bile bir anda hava kararıp yağmur yapabiliyor. İzmir ‘e dışarıdan geliyorsanız temkinli gelin (:.

İzmir Kemeraltına nasıl gidilir nerede diyorsanız ; metro ile konakta inip yukarı çıktığınızda Kükümet Konağı ve Saat kulesi yanında bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Konak vapur iskelesinden parkın içinden düz şekilde ilerlerseniz yine Kemeraltı çarşısına girebilirsiniz. Otobüs ile gelecek olanlar ise Bahribaba otobüs duraklarında inerek Kemeraltı çarşısına ulaşabilir.

Dilerseniz aşağıdan Google haritaları kullanarak İzmir Kemeraltı çarşısına ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.