GEZİLECEK YERLER / SAAT KULESİ / KONAK / İZMİR

Konak Meydanı , İzmir saat kulesi . . Genellikle İzmirli her insanın fotoğrafı vardır önünde. (: kendileri yoksa bile telefonlarında mutlaka vardır. İzmirlilerin çocukluklarından beri gittiği bir yer ki 7 den 70 e kime sorsanız size aynı şeyi söyler.

İzmir Saat Kulesi

İzmir saat kulesinin tarihinden bahsedersek eğer Osmanlı padişahı Abdülhamid’in tahta çıkışının 25 inci yıl dönümünü kutlamak için hediyedir diyebiliriz.

İzmir Saat Kulesi Eski

İnşası 1901 yılında yapılmıştır. Bu yapı 25 metre yüksekliğinde olup dört katlıdır ve sekizgen şeklindedir.
Kulenin üzerinde bulunan saati Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilerek takılmıştır.

İzmir Saat Kulesi Eski


İzmir saat kulesi 1974 yılında saat 02:04 te yaşanan 5.2 şiddetindeki bir deprem sonucu kule zarar görmüştür. Aynı zamanda Kulede bulunan saat depremin olduğu saatte durmuştur.

İzmir Saat Kulesi Eski

Bunun üzerine iki yıl içinde kule tekrar onarılmış ve saati günümüze kadar çalışır hale getirilmiştir.
Ve şimdi Mayıs 2019 da gelip görmek isteyenler olursa tekrardan onarımı ve bakımı yapılıyor. Saat kulesi onarımı bittiğinde tekrar güncelleme yapılacaktır.

İzmir Saat Kulesi Mayıs 2019 Tadilat


İzmir saat kulesine ne zaman gelirseniz gelin eğlenceler ve halk oyunları karşınıza çıkacaktır. Yabancı turistlerin en çok geldiği yer İzmir Saat Kulesidir. Günün her saati kumrular dolaşır etrafında İzmir saat kulesinin . Kumruları yemlemek bir adet gibi olmuştur. Çok yakınlarınızda illaki bir yemci vardır , yemlemeyi unutmayalım . 🙂 İzmir Saat Kulesinin 4 tarafında çeşme bulunmaktadır ve günümüzde hala aktiftir. Eğer susarsanız suyunu içmekten çekinmeyin.

İzmir Saat Kulesi eğlence öncesi

Ayrıca Mayıs ayına özel olarak Konak halk eğitimin stantları güzelim tablolar ve el emeği el işleri güzel görüntüler çıkar karşınıza mutlaka.

İzmir saat kulesi eğlence

Konağın meydanında İzmir’in köy yerlerinden gelen teyzelerimizi gözleme yapıyor olarak görebilirsiniz.

İzmir saat kulesi Mayıs Şenliği

Rahattır İzmir, güzeldir, kimsenin kimseye karışmadığı bir yerdir İzmir. Eğlenmeyi , insanları mutlu etmeyi sever İzmir.

Saat kulesinde fotoğraflarınızı çektikten sonra o çok uzun olan sahilinde dolaşmayı sakın ihmal etmeyin.

Konak Meydan – İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi bir asırı devirmiş olup , tarihin can alıcı yerlerine ilk sırada şahit olmuştur. Tüm devlet büyüklerinin İzmir’e geldiklerinde uğradıkları ilk yerdir Tarihi saat kulesi. Günümüzde çoğu genç sevgililerin fotoğraf çektirdikleri yer olup ,çoğu İzmirlilerin buluşma noktasıdır Tarihi İzmir Saat Kulesi.
Sahilinde çimlere oturup çiğdem ve midye yiyen insanları görürsünüz. Çocukların koşuşturduğu ve gençlerin gitar eşliğindeki sohbetleri gözünüze takılır. Sahilinde oltalarını sallamış insanları fark edersiniz ve hiç anlamadan kendinizi başka insanlarla sohbet ederken , gezerken görürsünüz .

Özgürdür buradaki insanlar, kısacası İzmir anlata anlata bitirilemez bir yerdir.
İzmir aşktır, sevdadır.

İzmir Saat kulesine nasıl gidilir nerede diyenleriniz için ;

İzmir saat kulesi Büyükşehir Belediye binasının oradadır. Tarihi Saat kulesine en kolay ulaşımlardan biriside İzmir Metroyu kullanmaktır. Konak durağında inerseniz karşınıza çıkacaktır. Ayrıca Tramvay iskele önünden geçmektedir. Konak vapur iskelesinin tam çıkışında yer alır İzmir Saat kulesi . Otobüs tercihinde bulunmak isterseniz ise Bahri Baba otobüs duraklarına giden tüm otobüsleri kullana birsiniz.

Ayrıca aşağıdaki Google haritaları kullanarak daha kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.