GEZİLECEK YERLER / SELÇUK MERKEZ / İZMİR

Selçuk

İzmir gezilecek yerler deyince akla özellikle tarihi dokusu ile öne çıkan Selçuk Merkez’ ini geziyoruz.

Dünyadan milyonlarca turistin geldiği Selçuk tarihi Antik Kent Efes’ e dayanmaktadır. Tarihin üzerine kurulmuş olan İzmir’e bağlı olan Selçuk kendi miraslarını koruyabilmiş sayılı yerlerdendir.

Merkezine geldiğinizde ilk olarak tepede olan ve panoramik manzarası ile Selçuk kalesi karşılıyor bizi. Akşamları ayrı güzel gündüzleri ayrı güzeldir Selçuk. çarşısında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Çarşının içinde envai çeşit gümüşçüler ,el dokuma halıları , şalvarlar, güzel kıyafetler ve güzel çantalar, kısacası kendinize ve hediye alabileceğiniz ne ararsanız bulabileceğiniz dükkanlar mevcut. Her dükkana ayrı ayrı girmek isteyeceğinize eminim çarşıda dolaşırken.

Alışveriş tutkunuysanız eğer bizim gibi, çoğu dükkana girip içlerine baktık ve içleri de öyle güzel ki ışıkları sizi etkileyecektir.

Çiçeklerden oluşmuş bir tünel yaratmış Selçuk Belediyesi çarşı için. Zaten çarşıya girmeden önce ilk olarak sizi bu yol çekecektir inanın.


Eşsiz güzellikteki manzaralarından biri ise Selçuk meydanında bulunan tarihi sütunların da ki leyleklerdir.
Tarihi ile birleşmiş bir yer olan Selçuk meydanda tarihi şehrin sütunları ile karşılaşacaksınız. Sütunların her birinde leylek yuvaları var. Sürekli Leylekleri görebileceğiniz bir yer diyebilirim.

Meydanında birde kurtuluş yolu anıtı var. Beyaz mermerlerden yapılmış kısa bir yol ve bu yol ayak izlerinden oluşmuş küçük bir anıt.

Anıt mermer kütlelerden oluşmakta. Mermerlerin bir yüzünde Nazım Hikmet’in kurtuluş destanı yazılı iken diğer yüzlerinde simgesel olarak kurtuluş yolunda ki askerlerin sülietleri bulunmakta.

Ayak izleri ise kurtuluş savaşçılarının ayak izlerinden oluşan bir yol olduğunu göstermektedir. Anıtın en büyük özelliği 26 Ağustos saat 12,30 da MUSTAFA KEMAL Atatürk’ün gölgesini oluşturmasıdır.

Anıtın hemen yanında tarihi sütun ve kemerlerin dibinde belediyenin yapmış olduğu güzel bir havuz bulunmakta.

Karnınız acıktıysa eğer yemek yiyebileceğiniz sıra sıra lokantalar bulunmakta. Gözünüze kestirdiğiniz birine oturup yemeğinizi keyifle yiyebilirsiniz.

Tarihi dokusu nedeni ile tercih edilen Selçuk’ta konaklamak için pansiyon ve oteller bulunmaktadır. Ekonomik olanından başlayarak istediğiniz rahatlıkta her türlü otel ve pansiyon bulabilirsiniz.

Aileniz veya sevdikleriniz ile birlikte dopdolu bir gün geçirebileceğiniz Selçuk’ta dolaşırken inanın yerli insanlarımızdan çok yabancı turistler ile karşılaşırsınız.

Dünya tarihinde çok büyük yere sahip olan Selçuk hem dini hem de Antik tarihin gizemlerine sahiptir . Şuan bir çok Tarihi yerlere sahip olan Selçuk’ta halen keşfedilmeyi bekleyen bir çok yeri olduğundan dolayı yabancı arkeologlar karış karış Selçuk’ta dolaşmaktadır.

Selçuk’a aynı zamanda İzban’da gidiyor  ve sizi direk merkezin içinde ki çarşıda bırakıyor.

Selçuk’ta gezilecek tarihi yerler arasında bulunan İsa Bey Camii gezisi, Meryem Ana Evi gezisi, Artemis Tapınağı gezisi, Şirince Köyü gezisi ve Yedi Uyuyanlar gezisi yazılarımızı okuyarak nerede olduğunu ve nasıl gidileceği gibi bilgileri öğrenerek buraları ziyaret edebilirsiniz.

İzmir ve çevresinde gezilecek yerler arasında olan Selçuk nerede ve nasıl gidilir diyorsanız eğer ;

Selçuk çarşı İzmir Merkeze yaklaşık 80 km olup Aydın Merkez’e 64 km , Denizli Merkeze 178 km Muğla Merkeze 164 km ve Manisa Merkeze 118 km uzaklıkta bulunmaktadır.


Selçuk Meydana gitmek için dilerseniz Google haritaları kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.