GEZİLECEK YERLER / ŞİRİNCE / SELÇUK / İZMİR

Bugün nereye gidelim diye düşünmeye başladık ve yola çıktık. İzmir’in en güzel yerlerinden birine İzmir Selçuk ta olan Şirince köyüne gidiyoruz. Yapıları 19. yüzyıldan kalmadır Şirince Köyünün. Ortodoks zamanlarında ismi çirkince köyü diye geçiyormuş. Fakat köyün güzelliğinden ve hiç bozulmamasından etkilendiğinden dolayı İzmir Valisi Kazım Dirik bu köyün ismini Şirince diye değiştirmiştir.  Şirince Köyünde  Kurtuluş savaşından önce Rumlar yaşamakta iken iki ülke arasında yapılan anlaşma şöyledir ;

Yunanistan’daki yaşayan Türklerin gelip buraya yerleştirilmesi , Türkiye’deki Rumların  ise Yunanistan’a göç etmeleri istenmiş ve böylede olmuştur. Gelen insanlar tipik Rum evlerini korumuş iyi bakım yapmışlar olsa gerek ki şu an günümüzde halen orijinalliğini ve kültürel mirasını korumaktadır.

Şirince Köyü – Selçuk – İzmir

Tam tarihin içinde geziyorsunuz Şirince Köyünde yani Arnavut kaldırımlarında(:

Tarihte ayrıca çok büyük bir geçmişi olması ve dünyaca bilinmesine karşın yakın tarihte tekrardan dünya gündeminde çok geniş çaplı yer almıştır Şirince Köyü. Hatırlarsanız Maya takvimine göre 21 ARALIK 2012de tüm dünyada Doğal afetler sonucu insanların yaşayamayacak hale geleceğini yani Kıyametin kopacağı kehaneti yaygınlaşmıştı. Antik Maya yazıtlarına göre sadece Şirince köyünde olanların yaşayacağı ve o bölgenin hiç bir şekilde zarar görmeyeceği söylenmektedir. Hal böyle olunca o kadar çok inanan vardı ki dünyanın her yerinden o tarih için otel ve pansiyonlarına rezervasyonlar yapılıp yer bulamayanlarında günlük ziyaretine uğramıştır. İnanılmaz bir kalabalık vardı. Tabi halan hayatta olduğumuza göre Kehanet asılsız çıkmıştı. Adı tekrardan dünyada anılan Şirince Köyü başta yerli turist olmak üzere yılın her günü yerli yabancı turist akınına uğramaktadır.

Bir İzmirli olarak bir çok kez gitmişliğimiz var Şirince Köyüne.   Orijinal yerleri olan bu yer biz ne zaman gitsek kalabalık olmuştur. Kalabalığa rağmen rahatça gezebilirsiniz biraz yukarılara doğru çıkarsanız evlerin güzelliğini kendinizde göreceksiniz.

Şirince Köyü – Selçuk – İzmir

Şirince köyünde nereleri gezebiliriz diye sormanıza gerek yok bence. Her sokağın kendine özgü güzelliği vardır çünkü. Milattan sonra ikinci yüzyılda yapılan Hristiyanların haç merkezi olarak kullanılan St. Jean kilisesi Şirince Köyünde bulunmaktadır.

Şirince Köyü – Selçuk – İzmir

Kilisenin tarihi benliğini o kadar iyi korumuşlar ki ücretsiz olarak girerek kiliseyi gezebilirsiniz. Tam önünde Meryem ana heykeli bulunup, suyun içindeki deliğe parayı sokabilirseniz eğer dileklerinizin gerçek olacağına işaretmiş. Bu yüzden ki her gittiğimizde önü kalabalık çok kalabalık oluyor ve dileklerini diliyorlar.

Şirince Köyü – Selçuk – İzmir

Güzelim çarşısında el emeği göz nuru kendi yaptıklarını satıyorlar Şirince Köyü insanları .Kolyeler ,küpeler ve hediyelik eşyalar ne ararsanız bulabileceğiniz yerler arasında.

Şirince Köyü – Selçuk – İzmir

Şirince Köyü’nün neyi meşhur diyecek olursanız tabi ki de el yapımı şarapları ile ünlüdür Şirince Köyü. Mahzenlerin içine de girin derim zamanınız varsa ve mutlaka şarap evlerini gezin. Aklınıza gelecek tüm meyvelerden şarapları mevcuttur. Her insanın ağız tadına uyan bir şarap mutlaka bulabilirsiniz. Normalde şarap satan bir dükkana girdiğinizde önünüze 6 ila 12 arası farklı şaraplardan tadımlık bardaklarda ikram ederlerdi müşterilerine. Sanırım yerli turistimizin bunu başka bir fırsat olarak kullanmasından dolayı ikramlar yapmak yerine bardak şarap satışı yapıyorlar.

Şirince köyüne o kadar çok turist geliyor ki , köy gelirinin çoğunu turistlerden kazanıyor. Manzaralı yerleri kafe ve restorana çevirerek başta gözleme olmak üzere et yemekleri ve çeşitli yemekler ile hizmet veriyor. Şirince köyünde gece konaklamak ise gerçekten çok farklı bir huzur yansıtıyor insanın içine. Fırsatları takip ederek Ekonomik bir tatil yapmak isteyenler için uygun ve ucuz pansiyon ve otel bulabilirsiniz. Başta Efes olmak üzere tarihi ve plaj yerlerine yakın olması nedeniyle Şirince köyü tatil yapabileceğiniz güzel yerler arasında bulunmaktadır.

Şirince Köyü – Selçuk – İzmir

Turistlerden büyük gelir elde eden Şirince halkı aynı zamanda ürettikleri şarapları satarak kazançlarına kazanç sağlıyorlar. Tabi maalesef tüm köy kazanamıyor gördüğümüz kadarıyla.

Şirince Köyü ayrıca nişan , düğün fotoğraf çekim yerleri arasında çok popüler. Genellikle İzmir , Manisa , Aydın ve çevrelerinden gelmektedirler fotoğraf çekimi için. Çoğu fotoğrafçı size bu teklifi sunup sizi Şirince köyüne götürse de , Şirince köyünde bulunan fotoğrafçıları tercih etmek daha iyi bir seçim olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta Şirince Köyünü diğerlerinden daha iyi bildiklerini düşünüyorum.

Selçuk gezilecek yerler arasında bulunan ve Şirince Köyüne yakın olan Yedi Uyuyanlar gezisi Meryem Ana Evi gezisi İsa Bey Camii gezisi ve Artemis Tapınağı gezimizi okuyabilirsiniz.

Şirince köyüne İzmir ve Aydın başta olmak üzere turlar düzenlenmektedir. Eğer tarihi kültürünü iyice öğrenerek yaşatmak istiyorsanız aklınızda , bu geziyi tur ile yaparak tur rehberleri aracılığı ile tarihi bilgiler edinebilirsiniz.

Şirince Köyüne nasıl gidilir nerede bulunuyor diye soracak olursanız eğer :

İzmir Selçuk girişinde sol yol ayrımdan tabelaları takip ederek gidebileceğiniz Şirince Köyü

İzmir merkeze 85km uzakta olana Şirince Köyü , Aydın Merkeze 67 km , Denizli Merkeze 191km , Bodrum merkeze 178km ve Manisa Merkeze 124km uzaklıktadır.

Dilerseniz aşağıdaki Google Haritaları kullanarak Şirince Köyüne ulaşabilirsiniz.

Araçla gitmek istemeyenler için özellikle tur gezisini tavsiye ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.