GEZİLECEK YERLER / YEDİ UYUYANLAR / SELÇUK / İZMİR

sdr

Bugün de tam gezmek için güzel bir hava var dedik ve yola çıktık. Rotamız Selçuk yedi uyuyanlar ( yedi uyurlar , Ashâb-ı Kehf). Yedi uyuyanların büyüleyici bir havası var , bu yedi uyuyanların nasıl ne olduğunu merak ettiğimden biraz araştırdım ve yola çıktık. Araştırmalarım sırasında yedi uyuyanlar mağaralarının bir çok yerde olduğu söylentilerine ulaştım. Yedi uyuyanların hikayesi Hristiyanlığa dayanıyormuş. Yedi kişi olduklarından yedi uyuyanlar ismini aldıklarını tahmin etmek zor olmasa gerek. Yedi uyuyanlara birde köpek eşlik ediyor ve denilenlere göre köpekler arasından sadece o cennette olacak.

Yedi Uyurlar


Yedi uyuyanların isimleri
1-Yemliha
2-Mekselina
3-Mislina
4-Mernuş
5-Debernuş
6-Şazenuş
7-Kefeştetayyuş
Birde köpekten bahsetmiştim onun ismi ise Kıtmir olarak geçiyor.
Hikayesine göre de 6 genç putperestliği bırakarak din değiştirmek ister ve hükümdar bunu kabul etmeyerek herkesi putperest olmaları konusunda zorlar. Onlarda zorlamayı kabul etmez ve bunun üzerine hükümdar idam edilmelerini ister. Bunu kabul etmeyen 6 genç kaçarlar. Hükümdarda onları öldürmeleri için askerlerini peşlerinden yollar. Hükümdardan kaçan 6 genç bir çoban ve köpeği (İslamdaki adı Kıtmir) ile karşılaşırlar ve çoban ile köpeği de bu 6 gence katılır. Bunun sonucunda yedi kişi ve birde köpek olur. Hükümdarın askerlerinden kaçan 7 kişi ve köpek bir dağda mağara bulup içine saklanarak askerlerin onları bulmaması için dua ederler. Tamda o  an hükümdarın askerleri yerlerini bulup hepsini mağaraya hapsederek ölüme terk eder.

Yedi Uyurlar


300-309 yıl derin uykuya dalıp uyumuşlardır. Fakat uyandıklarında bir gece gibi gelir onlara bu yıllar. Yemliha yiyecek bir şeyler almak için şehre doğru yola çıkar. Yemliha vardığında bambaşka şehir görmüştür karşısında. İlk başta buna anlam vermeyen Yemliha elindeki gümüş paralar ile yiyecek almaya gittiğinde paralarının çok eski olduğunu öğrenir ve aslında 300 – 309 yıl uyuduklarını anlar. Dönemin hükümdarı ile görüşmeye karar verir ve hükümdarı bulup her şeyi tek tek anlatır.
Ve uykusunu alamadığının tekrar uyumak istediğini söyler.

Yedi Uyurlar


Ülkemizde 3 tane daha vardır, bunlar Afşin, Selçuk (Efes) ,Lice ve Tarsus Ashâb-ı Kehf olarak biliniyor. Tatbikî her zaman diliminde ve her medeniyette bu hikaye bilinip isimler ve yerler farklı olarak geçse de olay aynıdır. Farklı zaman ve yerlerde hikayenin anlatılması ise de Yedi uyuyanlar mağarasının olduğuna dair çok fazla yer ortaya çıkar. Adana da ise yedi kardeşler adında bir türbe mevcutmuş biz şimdilik İzmir Selçuk Efes teki  ile yetiniyoruz…
Aynı zamanda Kuran’ı Kerimin Kehf sûresinin 17. âyetinde geçiyormuş.

Yedi Uyurlar


Yedi uyuyanlara çıkmadan yol üzerinde gözleme yapan yerler var.

Yedi Uyurlar

Gümüş satan yerler ,eski telefonlar ve eskiye ait herşeyi görebilirsiniz. Dükkanların içi gerçekten güzel ve gidilmesi gereken yerlerden bence. Dilek ağacında dilek dilemeyi unutmayın (:

Dilerseniz Selçuk gezilecek yerler arasında bulunan Şirince Köyü gezisi , Artemis Tapınağı gezisi tarihi İsa Bey Camii gezisi ve Meryem Ana Evi gezi yazımızı okuyabilirsiniz.

Yedi Uyurlar


Yedi uyuyanları gezdikten sonra Meryem Ana’yı da ziyaret edin derim oldukça yakın ve çok güzel .

Yedi Uyuyanlar

Selçuk Kuş Adası yolu üzerinde olan yedi Uyuyanlar İzmir ‘ e 85 km olup araç ile yaklaşık bir saatlik mesafededir.

Aydın Merkez’ 64km ve araç ile yaklaşık 50 dakika olan Yedi Uyuyanları yol üzerindeki tabeladan rahatça ulaşabilirsiniz.

SELÇUK YEDİ UYUYANLARA GİTMEK İSTERSENİZ GOOGLE HARİTALARDAN YARARLANABİLİRSİNİZ.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.