GEZİLECEK YERLER / ZEUS MAĞRASI / KUŞ ADASI / AYDIN

Zeus Mağarası, Antik Yunan tarihinin tanrılar tanrısı Zeus. Sanırım bir çoğunuz bunu zaten biliyorsunuz. Peki Zeus Mağarası nedir?

Her antik yerin maalesef bir efsanesi oluyor. Keşke gerçeklerini bilebilseydik. İşte efsanenin birine göre Zeus mağarası ,kardeşi Denizler Tanrısı Poseidon ‘un kızdığı zamanlarda 3 uçlu yabasını (mızrağını) kullanarak oluşturduğu müthiş öfkesinden kaçıp sakinleşmesini, Ulu tanrı Zeus ‘un bu mağarada beklediği ve bundan dolayı isminin Zeus Mağarası olarak konulduğu söylenmektedir. Tabi ki eski zamanlarda çok ve çok az olan bölge halkı , fırtınalı zamanlarda korunmak için bu mağarada saklanırlarmış. Ayrıca dünyalar güzeli Afrodit’in güzelliğini mağaradan çıkan çamurlar sayesinde kazandığı dillerde dolaşmaktadır. Bu yüzden bu mağaranın güzelliğini görmeye gelen turistlerin büyük bir kısmı (özellikle yabancıların) çamur çıkarıp yüzlerine sürmek istemeleri şaşırtıcı olmasa gerek.

Başka bir efsane ye göre ise ; 12 kent krallarının toplantılarını Kuş adasında yaptıklarını , Krallar ile gelen Kraliçelerin Zeus Mağarasında yüzerek bekledikleri ve Afrodit’i kadar güzel olabilmek için çamurlar içine bulandıkları söylenmektedir.

Zeus Mağarası Kuş Adası Milli Parkı girişi önünde (henüz girmeden) sol tarafta kalmaktadır. Lütfen dikkat edin Kuş Adası Milli Parkı içerisinde değildir.

Zeus Mağarası Tabela

Mağara girişi ,yolun yaklaşık 20m kadar içerisinde kalmaktadır ve girişi ücretsizdir. Ağaçlarla süslendirilmiş olan Zeus Mağarası yolu Belediye tarafından rahat bulunabilmesi için düzenlenmiş.

Zeus mağarası girişinde dilek ağacı diyerek, bir çok insanın mendil bağladığı ağaçları görebilirsiniz.

Zeus Mağarası Bilgilendirme Yazısı

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Zeus Mağarası’nın yaklaşık 40m genişliğindeki ağızı kuzeye bakmaktadır.

Zeus Mağarası Girişi

Galeri tavanlarının çökmesiyle oluşan derin karst kuyusu şeklindeki mağarada , dağdan gelen sızıntı suları bir havuz oluşturarak , obruk gölünü meydana getirmiştir.

Zeus Mağarası Giriş

Dağdan gelen tatlı sular ve denizden gelen az miktardaki tuzlu suyla yavan bir tadı olan mağaranın suları , deniz suyuna göre daha soğuktur.

Zeus Mağarası’nın sualtına bakıldığında , su derinliğinin 4 – 5 metre bazı kıyılarda ve kayaçların altına doğru 8-10 metre indiği görülmektedir

Dip kısmana yaklaşık 50 metre kadar girilebilen mağaranın bu bölümü karanlık olup, girmek tehlikeli ve yasaktır.

Zeus Mağarasına girdiğiniz an ,o sıcak havanın biranda serinletici ve rahatlatıcı bir havaya dönüştüğünü fark edeceksiniz. Suyun ışıltısı ve güzelliği sizi içine çekmek isteyecektir. Ve içiniz huzur kaplayacak emin olun.

Lütfen dikkat ediniz , suya girmek çok tehlikeli.

Tek başına görülesi bir yer olan Zeus Mağarasını Kuş Adası Milli Parkı’na girmeden önce ziyaret edebilirsiniz.

İzmir’e yaklaşık 130 km olan Zeus Mağarasına araç ile 1 saat 45 dakikada varabilirsiniz.

Aydın Merkez ‘ e 78 km olan Zeus Mağarasına araç ile 1 saat 10 dakikada varabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.