GEZİLECEK YERLER / ARTEMİS TAPINAĞI / SELÇUK / İZMİR

İzmir Selçuk’ta gezilecek yerlerden biride dünyanın yedi harikasından biri olan tarihi Artemis Tapınağıdır. Artemis Tapınağı hakkında Tarihi bilgi vermek gerekirse ; Diana Tapınağı olarak ta bilinen bu yapı Efes’te Milattan önce 550’li yıllarında 127 sütunlu bir yapı olarak tamamlanmış olup Dönemin Lidya Kralı olan Korisos bu Tapınağı Tanrıça Artemis’e (Ay Tanrıçasına ) ithaf edilmiştir.

Artemis Tapınağı – Selçuk – İzmir

Tamamı mermerden yapılmış olan Artemis Tapınağı ikinci veya 3üncü yüzyılda büyük bir deprem sonucu yıkılmış olup çoğu mermer sütunu Aya suluk şatosu içerisinde ki kilise yapımında kullanılmıştır. Şu an maalesef bir kaç mermer sütunu bulunsa da gerçekten çok güzel bir yer.

Artemis Tapınağı – Selçuk – İzmir

Kazı çalışmaları devam eden Artemis tapınağında ki en eski kalıntı milattan önce 14-13 üncü yüzyıla ait parçalardır. Üst üste bir kaç yapının olduğu belirlenmiş olan Artemis tapınağının bazı mermer sütunlarının belli kısımları Britanya müzesine götürülmüştür.

Artemis Tapınağı – Selçuk – İzmir

Arkasında İsa Bey Camii, Selçuk kalesi ve Aya suluk şatosu manzarası ile bizi karşılayan Artemis Tapınağı şuan ufak bir su birikintisi içinde bulunmaktadır . Üzerinde kuşların uçtuğu içinde ördeklerin yüzdüğü Artemis Tapınağında ki tek sütun üzerinde yuva yapmış leyleği görebilirsiniz.

Artemis Tapınağı – Selçuk – İzmir

Yerli turistlerden ziyade yabancı turistlerin daha çok ziyaret ettiği Artemis tapınağı muazzam görünüşü ile sizi antik çağa götürecektir. Selçuk’a geldiğinizde mutlaka Artemis Tapınağına gidin ve görün. 

Artemis Tapınağı – Selçuk – İzmir

Şehrin içinde olsanız bile kuş seslerini duyuyorsunuz. En fazla yarım saat kadar zamanınızı alacak olan Artemis Tapınağı gezisi ana yola çok yakın olduğundan dolayı planlarınızı engellemeden yarım saatlik bir mola ile hem dinlenip hemde gezi listenize bir yer daha eklemiş olursunuz.

Dilerseniz Selçuk gezilecek yerler arasında bulunan Yedi Uyuyanlar gezisi , Şirince Köyü gezisi ve Meryem Ana Evi gezi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Artemis Tapınağı sütunlarının kullanılarak yapıldığı İsa Bey Camii gezi yazımızı da okuyabilirsiniz.

Artemis Tapınağı – Selçuk- İzmir

Peki İzmir Selçuk’ta bulunan Artemis Tapınağına nasıl gidilir , nerede diye soruyor iseniz

İzmir Merkeze 80 km uzaklıkta , Manisa Merkeze 118km uzaklıkta , Aydın Merkeze 61 km ve Denizli Merkeze 186km uzaklıkta olan Artemis Tapınağına İzmir -Kuş adası yolu istikameti ile , ilk Efes tabelası ayrımından ayrıldıktan sonra sol tarafınızda kalacak olan tabela yı izleyerek ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz İzmir Selçuk ta bulunan Artemis tapınağına gitmek için Google Haritaları kullanarak daha kolay bir şekilde ulaşımını sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.