GEZİLECEK YERLER / MERYEM ANA EVİ / SELÇUK /İZMİR

Bu gün nereye gidelim diye düşünürken İzmir ve çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan yerli ve özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan, kutsal ve tarihi bir yer olan Selçuk ta bulunan Meryem Ana kilisesine gitmeye karar verdik. Antik Efes Kentini geçtikten sonra Bülbül dağı zirvesinde yer alan Meryem Ana kilisesi virajlı olup Antik kent Efes, Selçuk ilçesi ve yedi uyuyanlar manzarasını bize sunmaktadır.

Güzel ağaçlar ve çiçeklerle döşeli olan Meryem Ana kilisesi yolu üzerinde büyük bir Meryem Ana heykeli bulunmaktadır.

Meryem Ana Evi Yolu

Meryem Ana heykelinden sonra yaklaşık 6 kilometre kalan yolumuzda valilik emri ile durmak ve duraksamak yasaktır.

Meryem Ana kilisesine aracı ile gidenler için büyük geniş bir otoparkı mevcuttur.

Genellikle yabancı turistlerin bulunduğu Meryem Ana Evi Hz. Meryem’in öldüğü gün olan Ağustos ayının 15 inde çok fazla kalabalık olmaktadır. Aracınızı park alanına park ettikten sonra ibadethanenin bulunduğu yere doğru yürüyoruz.

Meryem Ana Evi Yolu

Her ilerlediğinizde göreceğiniz tabelalara İbadethane yeridir sessiz olmanızı rica eden yazıları ilk olarak bu yolda görmeye başlıyorsunuz.

Girişte ilk olarak Jandarma karakolunun bulunduğu Meryem Ana Evinde kafe ve hediyelik eşyaların satıldığı yerler bulunmaktadır. Tuvaletlerin ücretsiz ve temiz olduğu bu yerde ilk olarak bizi açık bir avlu karşılıyor.

Yolumuza devam ettiğimizde ayinlerin ve düğünlerin yapıldığı bir alana çıkıyoruz. Bütün dillerde tarihi bilgileri yazmaktadır.


Kiliseye vardığımızda bizi ufak tek katlı bir yer karşıladı. İçeresinde fotoğraf çekmenin yasak olduğu kilisede ; ufak yada büyük önemli olmayan bağış miktarı karşılığında dilek mumlarından alabilirsiniz.

İçerisinde Hz. Meryem’in heykeli olan ve fotoğraflarla döşenmiş olan ibadethanede Hristiyan ve Müslüman insanların dualar okunarak ibadet eden insanlar sürekli bulunmaktadır. İbadethaneden çıktıktan sonra dilek mumlarınızı yakarak dileğinizi dileyebileceğiniz yerleri görebilirsiniz.

Yola devam ettiğimizde hemen aşağı katında bulunan ve şelaleden gelen kutsal su çeşmelerine ulaşıyoruz.

Çeşmelerin hemen yanında belki de yüzbinlerce yazılıp bağlanmış olan dilek alanını göreceksiniz.

Dilek bağlama yerine geldiğinizde su sesi ile kuş sesi birbirine karışmış resmen dinlendiriyor sizi o ses.

Tarihine biraz dokunmak gerekirse;

Yatalak olan Alman rahibe Caterina Emmerich’in rüyası yolu ile gördüğü ve kitabında da yazdığı açıklamalar etkisi ile 1891 yılında iki farklı bilimsel grubun keşfettiği Meryem Ana ibadethanesi Meryem Ananın yaşadığı ev üzerine inşa edilmiştir. Kutsal yazılara ve Tarihi bilgilere göre Hz İsa’nın ölmeden önce annesinin Aziz Yuhanna ya emanet etmesinin ardından Hz. İsa’nın ölmesinden sonra Meryem Anayı alıp Efes’e getirmiş ve Meryem Ana Efes’te yaşayıp burada vefat etmiştir. 1952 yılında Meryem Ana evi Vatikan tarafından kutsal olduğu ve haç yeri olarak ilan edilmiştir. Meryem Ananın bazı ölüm yıldönümlerinde zamanın Papaları burayı ziyaret etmiş olup her yıl Vatikan15 Ağustosta büyük ayinler için organizasyon yapar.

Meryem Ana Evinde müze kart geçerlimi diye soracak olursanız, maalesef müze kart geçerli değildir. Öğrenci girişlerinin ücretsiz olduğu Meryem Ana evi giriş ücreti 2019 yılı anı ile yerli turistler için otomobil giriş ücreti 10 TL olup kişi başı ayrıca 10’ar TL olmaktadır. Girişte ki yabancı turistler için olan kişi başı giriş ücreti sizi korkutup geri döndürmesin.

Selçuk gezilecek yerler arasında bulunan Artemis Tapınağı gezisi ve İsa Bey Camii gezimizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca Selçuk gezilecek yerler arasında bulunan Yedi Uyuyanlar ve Şirince Köyü gezimizi de okuyabilirsiniz.

Selçuk’ta gezilecek yerler arasında olan Meryem Ana Evine nasıl gidilir ve nerede diye soracak olursanız;

Selçuk Merkez’e girdikten sonra İzmir Aydın istikametine ilerlerken ikinci Efes ayrımından ayrılarak yola devam ettiğinizde Efes antik kentini geçip Bülbül dağı zirvesinde ki Meryem Ana Evine ulaşabilirsiniz.

Meryem Ana Evi İzmir’e yaklaşık 90 kilometre olup Manisa Merkeze 126 kilometre Aydın merkeze 59 kilometre Denizli Merkeze 180 kilometre ve Muğla Merkeze 170 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Dilerseniz aşağıda bulunan GOOGLE HARİTALAR yardımı ile kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.